“Avrupa'nın tadına bak” kampanyası kapsamındaki Avrupa dana etine hayranlık Worldfood İstanbul Fuarı'nı özetlemektedir

İstanbul'da 3-6 Eylül 2015 tarihleri arasında yerel gıda endüstrisinin büyük “bayramı” ve pazarı ve Türk tüketicilerinin beklentileri üzerine tartışma zamanıydı. Tüm bunlar, Türkiye'deki gıda sektörünün temel etkinliklerinden biri WorldFood fuarı sayesinde gerçekleştirildi. “Avrupa'nın tadına bak” kampanyası ilk defa fuara katılmasına rağmen, fuar çok başarılı bir şekilde geçti. Dana etinin yaygınlaşmasına adanmış girişim 4 gün boyunca yüzlerce ziyaretçi; basın öğle yemeği ve açık oturum gibi özel etkinliklere ... Türk pazarının uzmanlarını bir araya getirdi. “Avrupa'nın tadına bak” kampanyası konularının, sunulan menü ve tutarlı mesaj konusunda titizliği dikkatleri çekti.

Worldfood Fuarı'nın, dört gün içinde yerel ve yabancı 300'den fazla katılımcı, İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi Hall'ın 60 000 m2 lik bir alanını kullandı. Ziyaretçiler 3 Hall' da gıda endüstrisinin hemen hemen tüm sektörlerine adanmış standlarını ziyaret edebildiler ve Türk gıda pazarı, modern tüketicilerin beklentileri ve ürün ile endüstri çözümlerine ilişkin 10 toplantıya ve açık oturumlara katılabildiler. Fuara ilk kez Türkiye topraklarında yürütülen, Avrupa Et Derneği ve Tarım Piyasası Kurumu tarafından düzenlenen “Avrupa'nın tadına bak” kampanyası temsilcileri dahil olmak üzere 120 ülkeden temsilci katıldı.

Kampanyanın organizatörleri fuarın ilk günde sıradışı Avrupa dana etine adanmış basın toplantısına medya temsilcilerini davet ederek ziyaretçileri şaşırttı. Ortak bir öğle yemeği sırasında toplanan 20 konuğumuzun şef Marcin Budynek tarafından hazırlanan Avrupa eti baz alınan müthiş yemeklerin tadına bakma fırsatları olmuştur. Menüde meyve ağacı ile fümelenmiş, fırında dana döş, karnıbahar kremi, kavrulmuş Türk soğanı gibi nefis yemekler yer almıştır. Fuarın üçüncü gününde Cumartesi öğleyin düzenlenen panele katılanlar da dinlendirilmiş, 50 günlük antrikot steak, kızarmış mantarlı ve dana ilikli, muselin soslu deniz tuzu ile yapılmış, kızartılmış patates püresinden oluşan menüyü deneyebildiler. Toplantının ana konularından biri AB'de et üretiminin standartları ve Türkiye ile potansiyel işbirliğiydi. Her iki özel etkinliğin esasa ilişkin olması için saygıdeğer et pazarı uzmanı ve Büyükbaş Hayvan Üreticileri Derneği'nin Başkanı Jerzy Wierzbicki elinden geleni yaptı.

Kampanyanın asıl noktası resmi standındaydı. Modern, kampanyanın tutarlı grafik motifli, 80 m2 alanında organizatorler, üreticiler ile hosteslerin yardımıyla 4 gün içinde yüzlerce ziyaretçi karşılandı. Doğrudan konuşma fırsatı olduğundan ve pratik bilgi materyalleri içeren paketler dağıtıldığından “Avrupa'nın tadına bak” standına gelen her ziyaretçi kampanya, ticari iş birliği ve ürün yelpazesi ile ilgili kapsamlı bilgi edinme imkanına sahipti. Özel etkinlikler arasında Marcin Budynek ve Mariusz Olechno şefleri Türk hamsisi (Anchovis çeşidi) ile dana bonfileden yapılmış tartar, bahçe otu soslu, salatalık turşulu tozlu ve marine edilmiş Armillaria mantarlı yemeğinin tüm ziyaretçilere nasıl yapıldığını gösterdiler.

Kampanyanın organizatörleri fuara katılımın çok yönlü faydaları olduklarını vurgulamaktadırlar.

İstanbul Worldfood Fuarı, sadece geniş çaplı iletişim kampanyasını veya kanaat önderlerine ulaşmamızı sağlamadı, aynı zamanda da Polonya-Türkiye iş birliğinde yeni bir sayfa açıldı. Doğrudan temasa geçmeye değer veren kültür için bu tür görüşmeler, ilişki kurmak için en etkili yoldur. Ziyaretçiler bizi son derece sıcak karşıladıkları için çok mutluyuz. Hem stand, hem de fuar sırasında düzenlenen özel etkinlikler katılımcılar tarafından esas, organizasyonel ve lezzet açısından takdir edildi. Böyle görüşler ileride yapılacak faaliyetleri yürütmek için çok motive edicidir diye Polonya Et Derneği Bürosu Başkanı Katarzyna Oponowicz bu şekilde fuarı özetledi.

“Avrupa'nın tadına bak” kampanyası kapsamında et sektörü temsilcileri ile toplantılar planlamaktadır. Gelecek yılın ortasında, Türk heyeti Polonya işleme tesislerinden birini ziyaret edecektir. Bir yıl sonra ise organizatörler İstanbul IPack Fuarı'na katılmayı planlamaktadır.

”Avrupa’nın tadına bak” adlı kampanya

Avrupa'nın tadına bak adlı kampanya, Türkiye çapındaki taze, soğutulmuş veya dondurulmuş dana eti ve bu et ile işlenmiş ürünler hakkında tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerini kapsamaktadır. Girişimin ana hedefleri, Avrupa dana eti ve onun ile yapılan ürünlerin pazarını genişletmek ve kapsamlı bilgilendirme ve eğitim faaliyetleri sağlayarak Avrupa etinin olumlu imajını oluşturmaktır. Kampanya organizatörleri, Avrupa Birliği menşeli olan ürünlerinin yüksek kalitesini ve AB et üretimini karakterize eden sıkı hijyen ve güvenlik kurallarını vurgulamaktadır.
Kampanya hakkında daha fazla bilgi edinmek için: http://www.avrupanintadinabak.eu/

Tarım Piyasası Kurumu

Tarım Piyasası Kurumu (ARR), 1990 yılında tarım piyasasını stabilize etmek ve tarımsal üretimden elde edilen geliri korumak amacıyla kurulmuştur. 1 Mayıs 2004 yılından itibaren kurum, Ödeme Ajansı statüsüne sahiptir ve AB mevzuatına uygun olarak faaliyet göstermektedir. Kurumun 16 bölge şubesi mevcuttur ve AB Ortak Tarım Politikası’nın seçilen mekanizmalarını yönetmekte ve uygulamaktadır.

Tarım Piyasası Kurumu, "Avrupa’nın tadına bak" adlı tanıtım ve bilgilendirme kampanyasını denetlemektedir.

Tarım Piyasası Kurumu hakkında daha fazla bilgi edinmek için: http://www.arr.gov.pl/

Polonya Et Derneği

Polonya Et Derneği, et endüstrisi işletmelerine adanmış bir Polonya kurumudur. Kuruluş, 20 yılı aşkın bir süredir yaklaşık 60 büyük ve orta ölçekli et tesisi ile et endüstrisi için çalışan şirketleri bir araya getirmektedir.

Polonya Et Derneği, Polonya'daki tek bir kurum olarak Avrupa sektör örgütü olan UECBV'nin (Avrupa Canlı Hayvan ve Et Ticareti Birliği) üyesidir.Örgütün ana görevi, bağlı kuruluşların ekonomik çıkarlarını temsil etmek ve ekonomik faaliyet kapsamında uygulanan etik ilkeleri geliştirmek ve yaygınlaştırmaktır. Böylece, Polonya Et Derneği kalkınma için uygun koşulların yaratılmasına katkıda bulunmakta ve üyelerinin ekonomik girişimlerini desteklemektedir.

Polonya Et Derneği, Türkiye'de gerçekleşen "Avrupa’nın tadına bak" adlı kampanya tanıtım kampanyasının yapılmasını teşvik eden ve öneren bir kuruluştur.

Polonya Et Derneği hakkında daha fazla bilgi edinmek için: http://polskie-mieso.pl/

İstanbul World Food

İstanbul WorldFood, 1993 yılından bu yana her sene Türkiye'de düzenlenen gıda fuarıdır. WorldFood, mevcut piyasa trendlerini yansıtan önemli gıda sanayi etkinliklerinden biri ve söz konusu sektörde yeni ürün sunumunun bir gala yeridir. Aynı zamanda fuar iş ilişkileri kurmak, gıda sektöründe ürün ve hizmet tanıtımı yapmak için iyi bir fırsattır. İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi'nde düzenlenen etkinlik, yaklaşık 60 000 m2 toplam alanı kapsar ve her yıl dünyanın dört bir yanından katılımcıları bir araya getirir. 4 günlük fuara gelen 120 farklı ülkeden ziyaretçi sayısı 15 000'den fazladır.

Fuarın organizatörü ITE GROUP PLC'dir.