“Avrupa’nın tadına bak” kampanyasının organizatörleri 2017 yılını değerlendiriyorlar

Gelecek için sonuç çıkarmaya yardımcı olacak son aylardaki çalışmaları değerlendirmek ve analiz etmek için yıl sonu her zaman uygun bir zamandır. Bu yıl Avrupa'nın tadına bak kampanyasının değerlendirilmesi Ocak 2015'ten bu yana Türkiye pazarında yürütülen faaliyetlerin sonuçlarını daha geniş tartışmak için bir fırsattır. Kampanyanın başlatıcısı olan Polonya Et Derneği temsilcileri birkaç cümlede son etkinlikleri anlattılar.

Kampanya organizatörü olan Polonya Et Derneği Başkanı Witold Choiński “Kampanyanın son yılı olan üçüncü yılı benimsediğimiz strateji için bir testti. İlk yılında Avrupa sığır eti konusunun güçlü konumlanmasına, medya ve kamuoyunda duyurulmasına yoğunlaştık. İkinci yılda “Ticari iş birlik ve kampanya kapsamında oluşturulan Türkiye'ye potansiyel dana eti ihracat bağlamında, Avrupa Birliği dana eti sektörünün özellikleri ve geliştirme yönleri” yayınını yayımlayarak bu bilgiyi kademeli olarak derinleştirmeye çalıştık. Bu faaliyetler kampanyanın üçüncü yılında Türkiye’de kendi alanımızda uzman, güvenilir bilgi kaynağı ve iş ortağı olarak görülmeye başlamamızla sonuçlanmıştır. Bu yılın Food İstanbul Fuarı’nın deneyimi ve medya ile işbirliğine dayanarak Türk kanaat önderleri ve tüccarların güvenini kazandığımızdan emin olduğumu söyleyebilirim” dedi.

Kampanya organizatörü olan Polonya Et Derneği Ofis Başkanı Katarzyna Oponowicz “İletişim araçlarının çeşitlendirilmesi iyi bir karardı. Kampanya süresince bir yandan web sitesi, posta, bilgi ve basın kampanyaları gibi kitle iletişim araçlarını kullandık, öte yandan her yıl Türk pazarının temsilcileri ile doğrudan temas kurmaya özen gösterdik. İstanbul sektör fuarlarına katılım ve Polonya'daki çalışma ziyaretine katılım sayesinde teklifimizi sunma ve sohbet etme imkanına dayanarak güçlü ilişki kurma şansımız oldu. 2017 yılı bu konuda olumlu sonuçlar vermiştir. Geçen Food İstanbul Fuarında son derece sıcak bir karşılama, standımızdaki kuyruklar ve medya mensuplarının ve tüccarlarının büyük ilgisi, yakında Avrupa sığır etinin sürekli olarak Türk masalarında yer alacağının bir kanıtıdır” ifadesini kullandı.