Food İstanbul Fuarı'nda “Avrupa'nın tadına bak” kampanyasının olumlu algılanması

Yemek tadımı, et sektörü uzmanlarının katılımıyla açık oturum, medya ile görüşmeler ve iş görüşmeleri yapmak için, özel bir alan kurma gibi “Avrupa'nın tadına bak” adlı tanıtım bilgilendirme kampanyasının organizatörlerinin 20-23 Eylül 017 tarihleri arasında gerçekleştireceği bu seneki Food İstanbul Fuarı sürümü için planladıkları seçenekleridir. Olumlu bir tepki için uzun bir süredir beklemek zorunda kalmadık! İlk gün stant ziyaretçileri olağanüstü tadım menüsünü övdüler, 21 Eylül'de gerçekleştirilen açık oturumdan sonra ise, Türk pazarının ihtiyaçlarına göre uyarlanan esaslı mesajı takdir ettiler. Ocak 2018 sonuna kadar Türkiye'de düzenlenen kampanyanın amacı, Avrupa dana etini popülerleştirmektir.

Food İstanbul; yurtiçinden ve yurtdışından 1000'den fazla katılımcıyı bir araya getiren gıda sektörünün 4 günlük bayramıdır. İstanbul CNR Expo Salonu'nda 60.000 m2'lik bir alanda ziyaretçilerin üretim, depolama ve dağıtım zinciriyle ilgili tüm alanları temsil eden şirketlerle tanışma şansı vardır. Ayrıca, söz konusu etkinlik; ticaret müzakereleri, diplomatik görüşmeler ve sektör tartışmaları için bir fırsattır. İhracatçılar Birliği'nin ortaklığı ve dünyanın dört bir yanından gelen elçiliklerle yapılan işbirliği sayesinde fuar B2B faaliyet alanında tamamen yeni bir kalite getirmiştir. “Avrupa'nın tadına bak” kampanyası bilgilendirme standının yanı sıra, fuar kapsamında Avrupa dana eti açık oturum ve medyalarla birtakım bireysel görüşmeler hazırlamıştır.

Avrupa’nın tadına bak” kampanyası organizatörü Polonya Et Derneği Ofis Başkanı Katarzyna Oponowicz “İletişimimiz; yüksek kalite, güvenilir ürün, sıkı üretim standartları ve şeffaf, dürüst işbirliği koşullar gibi Avrupa dana etinin başlıca ayırt edici özelliklerine dayanır. Fuarın ikinci günü bu değerlerin ruhuyla Türk sektör iş örgütleri ve medyası, diplomatlar ve etin Türk ithalatçı temsilcilerinden oluşan mükemmel misafirlerinin katıldığı bir açık oturum düzenledik. Güvenilir, esaslı yaptığımız konuşmalar ve tespit ettiğimiz pazarın ihtiyaçları sayesinde sürekli ürünümüzün farkındalığını ve Avrupalı üreticiler ile Türk müşterileri arasında ticaret platformunu geliştirmekteyiz. Bu konu, Türkiye'nin kendi piyasasını açmaya karar vermesinden ötürü şu anda son derece önemlidir” diye açıklama yaptı.

Fuar süresince, kampanyanın ana bilgi kaynağı resmi stanttır. 80 m2'lik bir alanda, hostesler yardımıyla organizatörler ve üreticiler her gün çok sayıda ziyaretçi ağırlar. “Avrupa'nın tadına bak” kampanyasının standının her bir ziyaretçisi doğrudan görüşme fırsatı ve bilgilendirme materyalleri paketi sayesinde kampanya ve işbirliği yapma imkanları konusunda kapsamlı bilgi edinme şansı vardır. Tüm ziyaretçi için Avrupalı şefler Macin Budynek ve Mariusz Olechno tarafından yapılan pişirme şovları son derece çekici olmuştur. Bu etkinlikler sırasında ziyaretçiler oryantal baharatlarda kızarmış kabak, ince bulgur ve dana etli köfte, patlıcan ezmeli, Türk koyun peynirli mini dana etli burgerler, tost ekmeği üzerinde kızarmış kaparili, kırmızı soğan turşulu, yabani sarımsaklı dana eti tartarı gibi olağanüstü lezzetleri tatma fırsatı yakalamıştır.

Kampanya organizatörü Polonya Et Derneği Ofis Başkanı Katarzyna Oponowicz “Avrupa'nın tadına bak kampanyası; B2B faaliyetlerinin yanı sıra, Türk halkıyla Avrupa dana etine ilişkin tam bilgi aktarmayı amaçlayan iletişimden oluşmaktadır. Halka etkin bir şekilde ulaşmak için, sürekli medya ile işbirliği yapmaktayız. Bu sene en önemli sektör medyaları ile bireysel görüşmeler dizisi yapmaya karar verdik. Bu esnada derinlemesine sohbet yapmaya ve editörlerin ilgisini çeken tüm sorulara cevap vermeye imkanımız olur. Kanımızca, bu işbirliği şekli her iki taraf için de son derece etkilidir” diye özetledi.

23 Eylül 2017 tarihine kadar Food İstanbul Fuarı'nda Avrupa'nın tadına bak kampanyasının 2-A02 numaralı standı ziyaret edilebilir.

Proje, gerçekleştirilen ve planlanan faaliyetlerle ilgili bilgi www.avrupanintadinabak.eu kampanyanın web sitesinden edinebilir.

”Avrupa’nın tadına bak” adlı kampanya
Avrupa'nın tadına bak adlı kampanya, Türkiye çapındaki taze, soğutulmuş veya dondurulmuş dana eti ve bu et ile işlenmiş ürünler hakkında tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerini kapsamaktadır. Girişimin ana hedefleri, Avrupa dana eti ve onun ile yapılan ürünlerin pazarını genişletmek ve kapsamlı bilgilendirme ve eğitim faaliyetleri sağlayarak Avrupa etinin olumlu imajını oluşturmaktır. Kampanya organizatörleri, Avrupa Birliği menşeli olan ürünlerinin yüksek kalitesini ve AB et üretimini karakterize eden sıkı hijyen ve güvenlik kurallarını vurgulamaktadır. Kampanya hakkında daha fazla bilgi edinmek için: http://www.avrupanintadinabak.eu/
Polonya Et Derneği
Polonya Et Derneği, et endüstrisi işletmelerine adanmış bir Polonya kurumudur. Kuruluş, 20 yılı aşkın bir süredir yaklaşık 60 büyük ve orta ölçekli et tesisi ile et endüstrisi için çalışan şirketleri bir araya getirmektedir. Polonya Et Derneği, Polonya'daki tek bir kurum olarak Avrupa sektör örgütü olan UECBV'nin (Avrupa Canlı Hayvan ve Et Ticareti Birliği) üyesidir.Örgütün ana görevi, bağlı kuruluşların ekonomik çıkarlarını temsil etmek ve ekonomik faaliyet kapsamında uygulanan etik ilkeleri geliştirmek ve yaygınlaştırmaktır. Böylece, Polonya Et Derneği kalkınma için uygun koşulların yaratılmasına katkıda bulunmakta ve üyelerinin ekonomik girişimlerini desteklemektedir. Polonya Et Derneği, Türkiye'de gerçekleşen "Avrupa’nın tadına bak" adlı kampanya tanıtım kampanyasının yapılmasını teşvik eden ve öneren bir kuruluştur. Polonya Et Derneği hakkında daha fazla bilgi edinmek için: http://polskie-mieso.pl/
Food İstanbul Expo Fuarı
Yiyecek, içecek, gıda işleme, depolama ve soğutma teknolojileri, gıda endüstrisinde lojistik gibi sektörlere yönelik gıda sektörü fuarının ilk sürümüdür. 20-23 Eylül 2017 tarihleri ​​arasında CRN Expo'da FOOD İstanbul Expo Fuarı 60.000 m2'lik bir alanda gerçekleşir. Organizatörler, 35.000 profesyonel kullanıcıya yönelik 1000'den fazla markanın katılımını sağlar. Etkinliğe; Türk, Avrupalı, Orta Doğulu, Kuzey Afrikalı, Rus ve Balkan gıda şirketleri katılacaklarını teyit etmiştir.
Fuar; iş ilişkileri kurma, ürün ve gıda sektörü hizmetlerinin tanıtımını yapma fırsatını verir. Fuarın stratejik ortağı İstanbul İhracatçı Birliği'dir.
Fuarın organizatörü CRN Holding'dir. Şirket, 2012 yılında askıya alınan yıllardır popüler olan CRN Gıda Fuarı organizasyonuna katılmıştır. Bu yıl fuar yeni bir sürümle ve yeni ad altında Türk gıda sektörünün resmi takvimine geri döner.