Kampanya hakkında

"Avrupa’nın tadına bak" adlı kampanya, taze, soğutulmuş veya dondurulmuş dana eti ve bu et bazında işlenmiş ürünler ile ilgili bilgi ve tanıtımı içeren faaliyetleri kapsamaktadır. Program, Türk pazarına yöneliktir. İnisiyatifin ana hedefleri ise, Avrupa etinin ve onun bazında imal edilen ürünlerin satış pazarını genişletmenin yanı sıra kapsamlı bilgi ve eğitim faaliyetleri sağlayarak Avrupa etinin olumlu imajını oluşturmaktır. Organizatörler, Avrupa Birliği menşeli olan yüksek kaliteye sahip ürünlere ve Avrupa Birliği topraklarındaki et üretimini karakterize eden sıkı sağlık ve güvenlik kurallarına odaklanmaktadır.

Kampanyanın ilk yılında, Türkiye'de dana etinin yaygınlaşmasına adanmış birçok faaliyet başarıyla gerçekleştirilmiştir. Medya ile işbirliği kapsamında 8 sektör ve lifestyle dergisinde tanıtım-bilgilendirme kampanyası hazırlanmıştır. Temmuz 2015'ten itibaren, seçilen dergilerin okurlarının duyurum, reklam ve ekler aracılığıyla “Avrupa'nın tadına bak” kampanyası hakkında bilgi edinme fırsatı olmuştur. Ayrıca, Eylül 2015 başında kampanyanın organizatörleri İstanbul Uluslararası WorldFood Fuarı'na katıldı. Söz konusu olan fuar mevcut piyasa eğilimlerini yansıtan ve gıda sektöründe yeni ürün sunma yeri olan gıda sektörünün önemli sanayi olaylarından biridir. Türk pazarının temsilcileri ile güçlü ilişkiler kurmak ve etkinlik kapsamında kampanyanın eğitim hedeflerine ulaşmak için dana eti pazarı uzmanlarının katılımı ile basın toplantısı ve açık oturum düzenlenmiştir. Yapılan faaliyetlerin sonucu 2015 yılında Türk basınında kampanya ile ilgili yayınlardı.

“Avrupa'nın tadına bak” kampanyasının ikinci yılında proje organizatörleri editoryal ve reklam işbirliğine yönelik faaliyetlerine devam etmenin yanı sıra, Avrupa et üretim sisteminin doğrudan sunulmasına ve Türk kanaat önderlerinin grup hakkındaki bilgilerini derinleştirmeye karar verdi. Geçen yıl stratejisi doğrultusunda seçilen sektörel gazetelerde tekrar Avrupa dana eti olağanüstü tadı ile ilgili bilgilendirici reklam kampanyası yapıldı. Haziran 2016 tarihinde organizatörler Polonya'da 10 kişilik Türk heyetini ağırlamaktan memnun kaldılar. Medya, sektör kuruluşları ve üreticilerin temsilcileri et işleme tesisine çalışma ziyareti yaptılar, basın toplantısına ve Polonya-Türkiye Ticaret Odası işbirliği ile yapılan yayın galasına katıldılar. “Ticari iş birlik ve kampanya kapsamında oluşturulan Türkiye'ye potansiyel dana eti ihracat bağlamında, Avrupa Birliği dana eti sektörünün özellikleri ve geliştirme yönleri” yayını, Avrupa ve Türk dana eti pazarı arasındaki ticari potansiyelin detaylı bir analiz ve et endüstrisine özellikle vurgu yaparak Avrupa tarım sektörüne ilişkin bir bilgi tabanıdır. Yayının Haziran ayında piyasaya sürülmesinden bu yana, Türkiye genelinde 600'den fazla alıcıya gönderilmiştir.

Resmi ekonomik ilişkiler 1963 yılında Ortaklık Anlaşmasının imzalanması ile başlamıştır. 1996 yılından bu yana Türkiye, AB ile gümrük birliğindedir. Onun kapsamında, belli gümrük vergilerini ve tarım sektörü için miktar kısıtlamalarını korurken, tarife engelleri kaldırıldı. Ayrıca Türkiye BM, Avrupa Konseyi, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT), İslam Konferans Örgütü (İKÖ), Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) gibi birçok uluslararası örgütlerin üyesidir. Türkiye'de hayvancılık sektörü, küçük çiftlikler ve düşük verimliliği olan yerli cinsler ile karakterize edilir. Aynı zamanda, Türkiye'de birkaç yıldır küresel tüketici eğilimleri ve turizm sektörünün etkisinin dana etine talebi artırma eğilimi görülmektedir. Ayrıca, Türkiye ticaret alanında benzersiz potansiyele sahip bir iş ortağıdır. OECD tahminlerine ve analizlerine göre Türkiye sözü geçen teşkilat kapsamında 2012-2017 ile 2018-2030 yılları arasında %5,1 ve %4,3 seviyesinde tahmin edilen sonuçlara sahip hızlı büyüyen ülke ekonomisine sahiptir. Bu açıdan Avrupa dana eti özellikle kendi lezzet, yüksek kalite ve sıkı standartları ile karakterize edilir ve Türk pazarındaki talepkar tüketicilerin beklentilerini karşılar.